Alışkanlık İstifi Yöntemi

Alışkanlık İstifi Yöntemi aslında önceden bahsettiğimiz Sistem Kurma (Implementation Intention) yöntemine çok benziyor. Yani alışkanlıklarımıza var olmaları için zaman ve mekan verme kuralı burada da geçerli. Fakat en önemli fark, alışkanlık istiflerken oturtmak istediğimiz yeni bir alışkanlığı, halihazırda var olan ve “rutinimizde köklü bir şekilde yer etmiş” herhangi bir alışkanlığın “üzerine yapıştırıyor” olmamız.

Yani ne demek istiyorum? Diyelim her sabah uyandığınızda ilk işiniz kahve makinenizin düğmesine basıp tuvalete gitmek ve dişlerinizi fırçalamak. Her sabah hiç düşünmeden birbiri ardına gerçekleştirdiğiniz bu davranışlar aslında kendi içinde bir Alışkanlık İstifi örneği. Fakat bunu bir adım ileriye taşıyarak bilinçli bir şekilde yeni bir alışkanlığı rutinimize dahil etmek istediğimizde “….. yaptıktan sonra/ -duğunda , …… yapacağım” kalıbına başvuruyoruz. Örneklemek gerekirse: “Her sabah kahvemi bitirdikten sonra 2 dakika meditasyon yapacağım.”, “Her gün akşam yemeği için masaya oturduğumda, o gün için şükran duyduğum bir şeyi söyleyeceğim.”. Her iki örnekte de her sabah hiç aksatmadan kahve içtiğinizi ve her akşam istisnasız olarak akşam yemeği için masaya oturduğunuzu varsaydım. Neden? Çünkü bu yöntemin etkili çalışabilmesi için basamak olarak kullanacağınız alışkanlıkların, zihninizde halihazırda köklü bir şekilde yer etmiş, artık hiç düşünmeden gerçekleştirdiğiniz alışkanlıklar olması gerekiyor. Yeni alışkanlığı, mevcut köklü alışkanlığın üzerine yapıştırarak geçiş sürecini kolaylaştırmış oluyorsunuz.

Alışkanlık İstifi Yöntemi, Seçim Mimarisi‘nden yararlanmak için de birebir. Örneğin sabah rutininizin ilk üç adımının şu şekilde olduğunu varsayalım: uyan > yatağını topla > kahve makinesinin düğmesine bas. Ve diyelim ki akşamları kitap okuma alışkanlığı kazanmak istiyorsunuz. Bunun için de “Her akşam yatağıma girdiğimde 10 dakika kitap okuyacağım.” kararı aldınız öncelikle (unutmayın ki uyumak için yatağınıza girmeniz köklü bir alışkanlık). Öyleyse sabah rutininize ekleyeceğiniz küçük bir adım akşam size katalist etkisi olarak geri dönecektir: uyan > yatağını topla > yastığının üzerine akşam okumak istediğin bir kitabı koy > kahve makinesinin düğmesine bas. Akşam yatağınıza girmek için yorganınızı kaldırdığınızda bir kitap sizi bekliyor olacak. Seçim Mimarisi’ne daha güzel bir örnek olabilir mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s