Zinciri Kırma! Yöntemi

Zinciri Kırma Yöntemi, alışkanlıklarımızın takibini yapabilmek için kullandığımız oldukça basit bir yöntem. Ünlü komedyen Jerry Seinfeld, kendisine “Daha iyi bir komedyen olmak isteyenlere ne önerirsin?” diye sorulduğunda “Daha iyi bir komedyen olmak için daha iyi espriler yazmak zorundasın. Daha iyi espriler yazabilmek için de her gün yazmak. Bir takvim al, tüm seneyi kapsayan. Her gün bir espri yaz. Yazdıktan sonra da takvimde o günün üzerine bir çarpı koy. Birkaç gün sonra bir zincirin olacak. Şimdi artık tek yapman gereken o zinciri kırmamak!” cevabını vererek Zinciri Kırma! Yönteminin isim babası oldu.

Seinfeld’in açıklamasını biraz daha yakından inceleyip Zinciri Kırma! Yöntemini 4 adımda ele alalım:

  1. Hedefler yerine sistemler kurmaya odaklanmak. Örneğin, “Bu yıl İngilizcemi ilerletmek istiyorum.” yerine “Her sabah okula giderken serviste Memrise uygulamasından 10 yeni kelime çalışacağım”. Önceki paylaşımlarda da sıklıkla vurguladığım gibi edinmek istediğiniz alışkanlıklarınızı net bir şekilde tanımlamak, var olmaları için zaman ve mekan vermek oldukça önemli.
  2. Sisteminizin ölçülebilir olduğuna emin olmak. Örneğin, “Her sabah okula giderken serviste Memrise uygulamasından yeni kelimeler çalışacağım.” ölçülebilir bir sistem değil. Fakat kendinize 1 kelimeyi bile hedef olarak seçseniz, ölçülebilir bir sistem yaratmış olacaksınız.
  3. Başarabileceğinize emin olduğunuz bir sistem kurmak. Örneğin, “Her gün saat 20:30’da odamda bir saat İngilizce çalışacağım.” kararı almak özellikle başlangıçta oldukça zorlayıcı olabilir. En zoru hedeflemeden, olabildiğince küçük adımlarla başlamak, o 1 kelimenin gücünü azımsamamak oldukça önemli. Bunun sebebini önümüzdeki hafta yapacağım bir paylaşımda açıklayacağım.
  4. İlk önce kendinize güzel bir takvim bulmak. Bu yöntemde yıllık takvimler uygulanması öneriliyor genelde fakat dilerseniz önce 66 günlük (66 sayısının anlamını merak edenler, yarın burayı bir kontrol edin derim.) bir takvimle başlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, alışkanlığı gerçekleştirdiğiniz her gün için takvime bir tik veya çarpı işareti atmak, hatta isterseniz güneş, kalp veya yıldız çizmek 🙂 Takvimler için, Barış Özcan veya Karen Kavett’in her sene Zinciri Kırma! etkinliği için özel olarak ürettikleri takvimleri önerebilirim.

Peki Zinciri Kırma! Yöntemi neden bu kadar işe yarıyor dersiniz? Merak edenleri önce buraya, sonra buraya alalım.

3 Comments Kendi yorumunu ekle

  1. Geri bildirim: 21 Gün Miti : 66 Gün

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s