Hikaye: Küçük Siyah Nokta

Günün birinde bir profesör sınıfa girer ve öğrencilerine o gün sürpriz bir sınav yapacağını duyurur. Sınıfta bir dalgalanma olur, herkes kaygılanmıştır. Profesör sınıfı dolaşır, kağıtları arkası dönük olacak şekilde tek tek öğrencilerin masalarının üzerine bırakır. Dağıtma işlemi tamamlanınca “Tamam, şimdi çevirebilirsiniz kağıtları.” der profesör.

Hayret, kağıtların üzerinde hiçbir soru yoktur! Yalnızca küçücük bir siyah nokta durmaktadır her bir kağıdın ortasında. Herkes şaşkın, ne yapacağını bilemez gözlerle profesöre bakar. Profesör gülümser ve “Tamam, şimdi kağıtta ne görüyorsanız onu yazmanızı istiyorum. Herkes mutlaka birkaç cümle yazsın.” der.

Öğrenciler şaşkındır, kendilerine verilen görevi tamamlamaya çalışırlar. Dersin sonunda profesör tüm kağıtları toplar ve yanıtları sesli okumaya başlar. Kimi noktanın büyüklüğünü tarif etmiştir, kimi noktanın koordinatlarını… Cevapları okumayı tamamladıktan sonra profesör öğrencilerine döner ve şu cümleler çıkar ağzından:

“Hiçbiriniz bu sınavdan not almayacaksınız. Sadece bir konu üzerine düşünmenizi istemiştim. Hepiniz siyah nokta üzerine yazmışsınız, beyaz sayfadan bahseden tek bir kişi bile yok. Hayatta da böyle değil mi? Hepimizin gözlemleyeceği ve bir şeyler öğreneceği bir beyaz kağıdı varken bu minicik siyah noktaya takılı kalmaz mıyız çoğunlukla? Oysa şükran duyacağımız ne çok şey var. Ebeveynlerimiz, arkadaşlarımız, sağlıklı olmak, bir işe sahip olmak, bir çocuğun gülümsemesi, bir köpeğin heyecanla koşturması…”

Bu hikayeyi sanırım ilk kez lisedeyken okumuştum bir kitapta. Geçenlerde tekrar karşıma çıkınca burada da paylaşmak istedim. Bana kalırsa, ne sadece beyaz kağıda, ne sadece siyah noktaya odaklanmalıyız. Hayat, her ikisinin de farkında olduğumuz, birinden birini yok etmeye çalışmadığımız, yalnızca büyük beyaz sayfaya küçük siyah noktadan çoğunlukla daha çok değer verdiğimiz bir yer olsa güzel olmaz mı?

Bir de küçük bir not: öğrencilerin neden siyah noktaya odaklanmış olabileceğinin bilimsel bir açıklaması da var aslında, merak ederseniz burada bulabilirsiniz 😊 #nerdalert.

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Geri bildirim: Genişlet ve İnşa Et

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s