“7 Neden?” Yöntemi

Diyelim ki gerçekleştirmek istediğiniz bir hayaliniz, bir hedefiniz var hayatta. Bu düzenli olarak egzersiz yapmak da olabilir, evden çalışmak da, bir kitap yazmak da, dünyayı gezmek de, doktora yapmak da. Cevaplar elbette kişiden kişiye değişir.

Hayalimizin ne olduğunu bilmek çoğunlukla kolaydır da, hayalimize yönelik “çekirdek motivasyonumuzu” belirlemek o denli kolay değildir çoğu zaman. İşte 7 Neden Yöntemi, hayalini kurduğunuz şey her neyse, onun sizin özünüzle olan ilişkisini daha yakından anlamanızı ve en nihayetinde, kendi “değerlerinizle” tanışarak “nasıl yaşarsanız daha mutlu olabileceğinizi” keşfetme yolculuğunda bir adım atmanızı sağlar.

Egzersizi uygulamak için, öncelikle gerçekleştirmek istediğiniz bir hayalinizi/hedefinizi belirleyin. Ardından, kendinize her maddenin ardından bir adım daha derinleşerek “… benim için neden önemli?” sorusunu ortalama 7 kez sorun ve dürüstçe cevaplayın. İsterseniz daha fazla da sorabilirsiniz. Önemli olan, sonuçta ulaştığınız cevabın size bir anlamda “Aaa!” dedirtmesi ve tatmin edici olması.

Örneğin, ben bu egzersizi “yüksek lisansımı tamamlamak” hedefiyle kendim için uyguladığımda ortaya şöyle bir sonuç çıktı:
1. Yüksek lisansımı tamamlamak.
🌿Yüksek lisansımı tamamlamak benim için neden önemli?
2. Alanımda daha çok bilgi ve birikime sahip olabilmek, gelişebilmek için.
🌿Alanımda daha çok bilgi ve birikime sahip olabilmek benim için neden önemli?
3. Edindiğim bilgi-birikim ve kazandığım yeni perspektifler, başkalarına daha çok yardımcı olabilmemi sağlayacağı için.
🌿Başkalarına daha çok yardımcı olabilmek benim için neden önemli?
4. Başkalarının hayatlarında daha güçlü ve kalıcı pozitif değişimler yaratabilmek için.
🌿Başkalarının hayatlarında daha güçlü ve kalıcı pozitif değişimler yaratabilmek benim için neden önemli?
5. Dünyada gerçekleşmesini istediğim değişim adına benim bir şeyler yapmış olacağımı hissettireceği için.
🌿Gerçekleşmesini istediğim değişim adına benim bir şeyler yapmış olacağımı hissetmek benim için neden önemli?
6. Kendimi işe yarar hissedeceğim için.
🌿Kendimi işe yarar hissetmek benim için neden önemli?
7. “İşe yaramak”, bana yaşadığımı hissettireceği için.

İşe yaramak, benim bu egzersiz sonucunda ulaştığım nihai çekirdek motivasyonum. Biraz düşündüğümde, yüksek lisans yapmamın haricinde burada olabildiğince her gün yazılar üretip paylaşmam, her gün mutlaka alanıma yönelik kitaplar okumaya çalışmam, yine alanıma yönelik ilgimi çeken çeşitli online kursları aynı anda takip ediyor olmam vb. günlük hayatımın büyük bir kısmını kaplayan pek çok aktiviteyi değerlendirdiğimde şu sonuca ulaştım: “Öğrenme sevgisi” hayatta beni ben yapan en güçlü karakter özelliğim (Bu konudan başka bir zaman ayrıntılı olarak bahsedip kendi güçlü karakter özelliklerinizi nasıl öğrenebileceğinizi de anlatacağım). Altında yatan çekirdek motivasyonum ise “işe yaramak”. İşe yaradığımı hissetmek, benim bir anlamda mutluluk iksirim. Burada sizinle paylaşmak için araştırma yaparken, yazı yazarken; akışa kapılmamı ve yemek yemeyi, su içmeyi dahi unutmamı fakat aynı zamanda yaşam enerjisiyle dolmamı sağlayan şey, işte o çekirdek motivasyonum: Yani bir yerlerde, birilerinin işine yaradığımı hissetmek.

Siz de çekirdek motivasyonunuzu anladığınızda, ulaşmak istediğiniz noktaya doğru atacağınız her adımı, artık “yapmam gerekiyor” cümlesinden değil, “kendi özünüzü gerçekleştirme”den aldığınız motivasyonla atmaya başlayacaksınız. Unutmayın: Yüzeysel motivasyonlar (örneğin ilk maddede ulaştığım “alanımda daha çok bilgi ve birikime sahip olmak”), hedeflere ulaşmak için yeterince ilham verici değil. Hayallerinize yönelik çekirdek motivasyonunuzu anlamaksa, kendi değerleriniz doğrultusunda eylemlerde bulunarak, daha mutlu bir yaşam sürebilmenin ilk adımı.

Sizin gerçekleştirmek istediğiniz hayaliniz nedir? Altında yatan çekirdek motivasyonunuzu keşfetmek ve paylaşmak ister misiniz?

Kaynak:

Benjamin Hardy – How to Consistently Act From Your Deepest “Why” and  Optimize Your Time

2 Comments Kendi yorumunu ekle

  1. nahit dedi ki:

    Çok güzel açıkladınız teşekürler yolunuz acık olsun Allah yar ve yardımcınız olsun

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s