Hikaye: Kaplanlar, Adam ve Çilek

Bir gün, bir adam ormanda yürürken bir kaplan onu fark edip kovalar. Adam, aç hayvandan kurtulmak için mümkün olduğunca hızlı koşup ormandan çıkar. Sonunda tökezleyip bir yamaçtan aşağı düşer. Düşerken bir asma dalına tutunmayı başarır ama yüksek uçurumun ucunda tehlikeli bir şekilde asılı kalır. Kaplan, yukarıdan onu seyretmeye devam ediyordur. Başka bir aç kaplan sürüsü de aşağıda dolaşıyordur. Birden adam, asılı durduğu asma dalında çok güzel bir çileğin parladığını görür. Koparıp ağzına atar. Ne kadar lezzetlidir!


Bilinçli Farkındalık kitabının yazarı Shamash Alidina, bu hikayeyi farklı şekillerde yorumlayabileceğimizi söyler. Örneğin Alidina, yukarıdan adamı izleyen kaplanı geçmişle ilgili düşünceler, aşağıda adamın düşmesini bekleyen kaplanları da gelecekle ilgili endişeler olarak yorumlar🐅. Bir de şimdiki zaman vardır, hikayede asma dalındaki çilekle sembolize edilen 🍓. Alidina şöyle bitirir sözlerini:

“Geçmişiniz veya geleceğiniz gözünüze ne kadar kötü görünürse görünsün, duyularınızla “şimdi ve burada” ile bağlantılı kurarak hayattan zevk almanız mümkündür.”

Ne dersiniz, siz de bugün zihninizde geçmişle veya gelecekle ilgili düşünceler arasında kaybolduğunuzu hissettiğinizde, telefonunuzu bir kenara koyup, pencereyi açıp şöyle bir soluklanmak ve o güzel ağacı seyretmek için birkaç dakika ayırmaz mısınız? 🌿

One Comment Kendi yorumunu ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s