İkiye Böl!

Zinciri Kırma! Yöntemi‘nden bahsetmiştik uzun zaman önce, hatırlayanlar ve uygulayanlar burada mı? 🙋🏽‍♀️


Bilmeyenler için kısaca açıklayayım, bu yöntemi uygulamak için öncelikle gerçekleştirmek istediğimiz bir hedef seçiyoruz kendimize. Hedefimizin konusu önemli değil. Bu bir maraton koşmak da olabilir, ayda iki kitap okumak da, yeni bir dil öğrenmek de, her gün yazı yazmak da. Fakat burada önemli olan nokta, seçtiğimiz hedefimizi bir şekilde hatırlayacağımıza ve bir şekilde motivasyonumuzun yeterli olacağına güvenmeden, öncelikle bizi hedefimize taşıyacak olan ve üzerine her gün veya haftanın belirli günlerde çalışabileceğimiz bir sistem kurmak.

Ne demek istiyorum? Örneğin, benim hedefim Norveççe öğrenmekse “Her gün metroyla okula gidip gelirken 10 yeni Norveççe kelime öğreneceğim.”, güzel bir başlangıç noktası olabilir.

İşte @barisozcan‘ın geliştirdiği “İkiye böl!” kuralı tam da bu noktada devreye giriyor sistemimizi kurarken. Benim “Başarabileceğinize emin olduğunuz bir sistem kurun” olarak açıkladığım bu durumu, sevgili Barış Özcan bir adım daha ileri taşıyor: “Yaparım dediğin şeyin yarısını yap.”.


Ne mi demek istiyor?

Evet, ben kendime her gün 10 yeni Norveççe kelime öğrenme hedefi koydum fakat bu hedefi belirlerken fazla iyimser bir plan yapmış olma ihtimalim çok yüksek. Planlama yanılgısı paylaşımlarını okuyanlar hatırlar mutlaka 🙂 Bu nedenle ikiye böl kuralını uygulayarak 10 kelime hedefimi alıyorum ve hoop ikiye bölüyorum. Ne kaldı elimde? 5 kelime. İşte bu 5 kelime benim yeni hedefim artık 😉


Peki neden bunu yaptım? Sistemimin devamlılığını sağlayabilmek, bir süre sonra günlük hedefimi tamamlamak zor geldiği için temelli bırakmamı, vazgeçmemi önleyebilmek adına.

Sizin de tek yapmanız gereken, hedefinize giden yolda kendinize bir sistem kurarken öncelikle sisteminizi oluşturan bu günlük hedeflerinizi ikiye bölmek. Ardından önceden belirlediğiniz günlerde, hedefinize ulaşmak için gerekli aktiviteyi gerçekleştirdikten sonra masanızda bu iş için ayırdığınız takviminize kocaman güzel bir çarpı atmak ❎, veya isterseniz güneş, kalp, yıldız çizmek.


Bu noktada bir ipucu da ben eklemek istiyorum: 

Baktınız birkaç hafta boyunca 5 kelime hedefinizi aksatmadan gerçekleştirdiniz. Belki birkaç hafta da 6 kelimeyi deneyebilirsiniz, belki sonrasında 7… Veya baktınız 5 kelimeyi tamamlamak da zormuş her gün. Öyleyse bir kez daha bölün ikiye, sizi tutan yok ya 🤗 Günde 2 kelime olsun mesela yeni hedefiniz ve birkaç hafta da bu şekilde deneyin. Yeter ki deneyin, yeter ki kırmayın zincirinizi. Ne dersiniz, var mısınız zinciri kırmamaya? 🙂

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. Kalime Şanlı dedi ki:

    Merhaba 🙂 sizi uzun zamandır instagramdan takip ediyorum. Mesleğinize gönül koyan ve bunun çiçeklerini hem koklayıp hem koklatan yanınızı da çok seviyorum. Bu iletim size ulaşır mı bilmiyorum ama ulaşırsa yanaklarınıza çiçek yolluyorum 🌸🌸 emeğiniz çok kıymetli, yolunuz açık olsun 🍀 güzel bir sohbette bir araya gelme dileği ile…

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s