Çekirdek Değerlerimi Nasıl Öğrenirim?


Değerler konusunda Instagram üzerinden yaptığım paylaşımların ardından en sık aldığım soru “Peki kendi çekirdek değerlerimi nasıl öğrenebilirim?” oldu. Aslında tam da bu konu üzerine “7 Neden? Yöntemi” isimli eski bir paylaşımım var, öncelikle onu okumanızı öneririm. Burada da üzerine birkaç ekleme yapacağım.

1. Farkındalık ilk ve en temel adım.

Hayallerinizi, hedeflerinizi şöyle bir gözden geçirin bakalım. “Neyi gerçekten istiyorsunuz?”. Bankada X miktar paramın olması, romantik bir ilişkimin olması, yüksek lisans yapmak gibi cevaplar sıkça veriliyor bu soru karşısında. Fakat dikkat edin, bunlar oldukça yüzeysel cevaplar.

Yaptım, bitti diyebileceğiniz, listede üzerini çizebileceğiniz bir şey değerleriniz arasında yer alamaz. Değerlerimizi anlamak için biraz daha derine inmemiz gerekiyor.

2.“Peki neden?

Bu soru çok kilit. İstediğiniz şey her neyse onun en dibinde yatan çekirdek motivasyonunuz ne? Bunu bulmak çok kolay değil, itiraf etmeliyim. Üzerine bir süre çalışmak gerekebilir. Fakat 7 Neden? Yönteminin güzel bir başlangıç noktası olduğunu düşünüyorum. Her seferinde biraz daha derinleşerek “Peki bu benim için neden önemli?” sorusunu sormak çarpıcı cevaplarla karşılaşmanızı sağlayabilir.

3.”Bir mucize olsaydı ve yaptığım her şeyde, benim için önemli olan herkesin full onayını alacak olsaydım ne yapardım? Neden?”

Bu soru, birilerini etkilemeye veya memnun etmeye çalışmadığınız durumda nelerin önceliğiniz olacağını anlamanıza yardımcı olabilir.

Örneğin, hedefiniz yüksek lisans yapmaksa ve altında yatan çekirdek değeriniz aslında hayat boyu öğrenmekse, bir yüksek lisans programından kabul almasanız dahi her gün alanda kendinizi geliştirecek bir şeyler bulabilir, okuyabilir, workshoplara/webinarlara katılabilirsiniz.

Unutmayın, her gün, hedefinize uzaklığınız ne olursa olsun değerleriniz doğrultusunda adım atmak için bir fırsat yaratabilirsiniz.

4. Değerler zorunluluk içermezler.

“Yapmalıyım, zorundayım” gibi kelimeler kullanıyorsanız değerlerinizden bahsetmiyorsunuz demektir. O değere sahip olmayı kendinize hedef koymuşsunuzdur.

Unutmayın, “doğru değer – yanlış değer” diye bir şey yok. Russ Harris, değerleri pizza tercihlerine benzetiyor.

Kimileri pizzada zeytin ve sucuk sever, kimileri zeytinden hoşlanmaz ama mantardan vazgeçemez. Bu zeytin, sucuk veya mantarın doğru veya yanlış tercih olduğu anlamına gelmez. Yalnızca damak tadımızın farklı olduğunu gösterir. Değerler de böyledir, doğru veya yanlış yoktur, yalnızca “damak tadımız” farklıdır 🤗

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s