Hedef Odaklı Mısın Değer Odaklı Mı?

Nazlı ve Nazan isimli iki hayali karakter düşünelim.

Nazlı, yazar olmak istiyor. Hedefi bir kitap yayınlamak. Öncelikle haftada üç gün blogunda üç yazı yayınlamaya karar veriyor (bkz. sistem kurmak). Başta motivasyonu çok yüksek, zinciri kırma! yöntemini dahi uyguluyor. Bir yıl içinde blogu tanınmaya başlıyor, sayıca çok olmasalar da yazılarını severek takip edenler var. Nazlı’nınsa aklı fikri kitabında. Elinde hazırladığı bir taslağı da var artık. Bazı yayınevlerine emailler gönderiyor, ona yardımcı olabilecek kişilerle iletişime geçiyor. Ne yazık ki aldığı tüm cevaplar olumsuz. Nazlı, müthiş bir hayal kırıklığı yaşıyor. Hedefine ulaşamadı. Motivasyonu düşüyor, blogunda zamanla haftada ikiye iniyor paylaştığı yazıları, ardından bire ve sıfıra. Nazlı vazgeçiyor, çünkü “başaramadı”.


Nazan, yazar olmak istiyor. Hedefi de var aslında: bir kitap yayınlamak. O da haftada üç gün blogunda üç yazı yayınlıyor. Fakat Nazlı’dan farklı olarak, Nazan blogunu açarken değerler analizi yapıp hayatındaki kararlarını yönlendirmesini istediği 5 çekirdek değeri (core values) belirlemiş. Bunlar arasında yaratıcılık, daima öğrenme, güzellik (kendisindeki, başkalarındaki, çevredeki, doğadaki güzellikleri takdir etmek, katkıda bulunmak) , eğlence ve dürüstlük var. Nazan, blogunda yayınladığı yazıları birer sayıdan ibaret görmüyor. Nazan için, yayınladığı her bir yazı 5 çekirdek değerini pratik edebilmesi için bir fırsat. Hafta boyu karşılaştığı güzel anların fotoğraflarını çekiyor, hikayeyi nasıl aktarabileceğini kurguluyor, kurguya yardımcı olabilecek yeni bilgileri araştırıyor, kalbinden geçenleri tüm şeffaflığıyla ekrana aktarırken içine biraz da komedi elementleri serpiştiriyor. Nazan da ara sıra yayınevlerine emailler gönderiyor ve olumsuz cevaplar alıyor. Fakat blogunda yayınladığı yazıları bu durumdan etkilenmiyor.

Çünkü Nazan biliyor ki, pusulasında batıyı gösteren 5 temel değeri var ve ne zaman bu değerleri doğrultusunda adım atsa batıya doğru bir adım ilerliyor. Nazan bu yolculukta ulaşacağı gölleri, dağları hesaplamıyor. “Daha gelmedik mi? Ne kadar kaldı?” hesapları yapmıyor. Elbette biliyor, yol üzerinde ulaşabileceği çok güzel dağlar, göller de var. Bir gün ulaştığında onların da tadını çıkaracak. Fakat Nazan bu yolculuğun yalnızca onlardan ibaret olmadığını biliyor ve her şeyden önce yolculuğun tadını çıkarıyor. Böylelikle batıya doğru bir adım ilerlediği her gün ona keyif veriyor.

Nazan örneğinde olduğu gibi, değerlerimiz doğrultusunda yaşamak, bize belli sonuçlara odaklanmadan da hayatın her bir gününde keyif alabileceğimiz deneyimleri bulma imkanı sağlar.


Ne demişti Russ Harris, hatırlayalım:

Değerler batıyı gösteren bir pusula gibidir hayatta. Hedeflerse batıya doğru ilerlerken ulaşılmak istenen dağlar, ovalar.

Unutma, daima batıya doğru ilerlemeyi değil, en çok dağa, göle, vadiye, ovaya ulaşıp listede üstlerini çizmeyi önceliğin haline getirdiğinde zihninin gerisinde sürekli çalışan bir hesap makinesiyle daha kaç dağın, gölün, vadinin kaldığını hesaplamaya çalışır durursun. Ulaşamadığın, tamamlayamadığın destinasyonların motivasyonunu düşürmesi de cabası. Fakat önceliğin her gün bir adım da olsa batıya doğru gitmek olduğunda, değerlerin doğrultusunda ve yolculuğun tadını çıkardığın mutlu bir yaşam sürebilirsin.

3 Comments Kendi yorumunu ekle

  1. zeynep seda uslu dedi ki:

    Çok iyi geldi bu yazı, teşekkürler. Mindfulness’ta kullandığımız ‘being-state’ yani olma haline de katılabilir bir süreç ve çalışma. Ben Via-instittute tarafından yapılan anket ile bulmuştum değerlerimi, onları kaynak kullanarak ilerlemeyi deneyeceğim yazdığın gibi. Tekrar teşekkürler. Sevgiler…

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s