Hytte: Elektriğin ve Suyun Olmadığı Ev

Norveç’te hytte yani dağ evi kültürü oldukça yaygın. Burada pek çok aile, birikimlerinin önemli bir kısmını herşeyden önce bir hytte alabilmek/kiralayabilmek için ayırıyor. Bazı aileler neredeyse her haftasonlarını hyttelerinde geçirmeyi tercih ederken, çoğunluk iki, bilemediniz her üç haftada bir elektrik ve suyun olmadığı (tabii internetin de!), en yakın yerleşim biriminin kilometrelerce uzakta olduğu, doğanın içinde izole olmuş hyttelerine gidebilmeyi iple çekiyor.

Hytte’de Yaşam:

Gün içinde mevsim kışsa mutlaka saatler süren bir kayak turuna çıkılıyor ailece. Eğer karlar erimişse de bir doğa yürüyüşüne çıkılıyor ormanın içinde hep birlikte, yine saatler süren. Burada seçilen aktivitenin kaslarınızı yoracak bir aktivite olması önemli Norveçliler için. Çünkü hyttelerine geri dönüp dinlenme safhasına geçtiklerinde çok daha fazla keyif alacaklarını düşünüyorlar öncesinde kendilerini yeterince yorabilmişlerse.

Eve geldiklerindeyse ateşi, kestikleri odunlarla doldurdukları sobalarda yakıp, suyu dışarıdan metal kovalarla getirdikleri temiz karı soba ateşinde eriterek elde ediyorlar. Sıcak çikolatalarını mum ışıklarıyla aydınlattıkları odada battaniyelerinin altında birbirlerine sokularak yudumluyorlar. Marshmallowlarını dışarıda yaktıkları kamp ateşinde kızartıyorlar. Birlikte oynanan kutu oyunları da cabası.


Ardından dileyenler kitap okuyor, dileyenler hyttebok‘a (hytte defteri) birlikte geçirdikleri o günle ilgili bir şeyler yazıyorlar.


Bütün bunlar onlara büyük bir keyif veriyor. Düşününce, kime vermez ki? İnternetin ve sosyal medyanın hayatımızı domine ettiği, üretmeyi değil tüketmeyi alışkanlık haline getirdiğimiz modern hayatlarımızda ufak da olsa bir şeyler üretmenin ve basit yaşamanın özlemini çekiyoruzdur belki de.

Norveç kültürüne ayak uydurmayı öğrenirken beni en çok etkileyen şeylerden biri de dünyanın en zengin ülkelerinden birinde yaşayan insanların daima daha fazlayı, daha hızlıyı hedeflemek yerine basit yaşam pratiklerini ne denli hayatlarına entegre etmiş olduklarını görmekti.

Bugün siz, bir nebze daha basit yaşamayı deneyimlemek ister misiniz? Cevabınız evetse, işe nereden başlayabilirsiniz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s